0 Comments
Eylül 29, 2022

Kartonpiyer Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kartonpiyer Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kartonpiyer

Duvar ile odanın tavanının kesişme noktasında kullanılan ya da bütün tavanın ortasında değişik biçimlerde konumlandırılan süsleyici emelli bir unsurdur. Çoğumuzun evinde kullanılan ve yapısına bilindik olduğumuz bu ürün; oldukça fazla kullanıldığından dolayı piyasada en çok rağbet gören ürünler arasında uzun senelerdir yerini gözetmektedir. Sektörde de aynı biçimde bu kadar seçim edilmesinden dolayı her geçen gün daha kullanışlı ve daha değişik modellerin uygulanacağı kartonpiyerler üretilmeye çalışılır.

Kartonpiyer Çeşitleri

Öncelikle bu ürünşöhret maliyet aralığının her bütçeye uygun olacak biçimde olması, boyanabilir özelliğe sahip olması, görüntü olarak konutlarda çoğu şahsa göre daha güzel ve çağdaş bir görüntü yaratıyor olması gibi özellikler kartonpiyere olan rağbeti çoğaldırmış ve az evvel de anlattığımız gibi üreticiler de bu rağbeti her alandan karşılayabilmek için değişik çeşitlerde kartonpiyerler piyasaya sürmüşlerdir. Bu evrede kartonpiyer üretimi mevzusundan bahsederken iki ayrı spektrum unsuruna değinmek olasıdır. Bahsi geçen çeşitler köpük kartonpiyer ve alçı kartonpiyerdir. Hepimizin bildiği alçı kartonpiyer çeşidi; su, alçı ve elyaf karıştırılarak alana getirilir. Ortaya çıkartılan malzeme de hazır haldeki kalıplara dökülerek kullanıma hazır halde kullanıcıya sunulur. Bu alçı tipinin en aşina özelliği, içindeki elyaf sayesinde daha dayanıklı olmasıdır. Aynı zamanda dökme kalıpla pek çok şekle sokulabildiğinden pek çok değişik çeşitle satışa sunulmaktadır.

 

Öteki bir cins olan köpük saray tavan kartonpiyer ise yapı sektöründe daha çok yeni yaygınlaşma yoluna giren yapı dekorasyon ürünlerindendir. Yapım evresinde malzeme olarak büyük oranda havayla karıştırılarak alana getirilen bu ürün, alçı kartonpiyer cinsiyle karşılaştırıldığında çok daha hafif bir malzeme olma özelliği taşımaktadır. Bununla beraber zati yaygınlaşma sürati alçı kartonpiyere göre daha düşük olduğundan çok da fazla modeli bulunmamaktadır.

Kartonpiyer Modelleri Neye Göre Seçim Edilmelidir?

Kartonpiyer tavan kısmında en çok kullanılan süsleyici ürünlerdendir. Genel mantıkta mekanların tavanlarında kullanılan bu ürünler, model olarak azıcık bulundukları civarın öteki bitirici süsleyici unsurlarına göre seçilmelidir. Misal verecek olursak; ürünşöhret kullanılacağı civarın genel dekorasyon hali daha bayağı mobilyaların kullanıldığı bir stile sahipse kartonpiyer modelleri arasından kabartma biçiminde ve daha şık modellemelerle üretilmiş olanlar seçilmelidir. Bütün tersi vaziyetlerde şayet civar oldukça çağdaş ve sade bir biçimde döşenmişse, bu vaziyetlerde daha düz ve sade kartonpiyer cinslerinden seçilmesi doğru olacaktır.

 

 

Kartonpiyer modellerimizi buradan araştırabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.