0 Comments
Eylül 29, 2022

Poliüretan Kolonların Mimaride Kullanımı

Poliüretan Kolonların Mimaride Kullanımı

Poliüretan Kolonlar

Mimari alanında çok daha önceki zamanlardan beri kullanılan taşıyıcı ve estetik unsur görevi gören malzemelerdir. Kolonlar genel mantığıyla bir gövdeden, bir başlıktan ve bir kuraldan oluşmaktadır. Düşey anlamda taşıyıcı görevi gören bu yapıların kendisi gibi olan ayaklardan en büyük farkı, tek bir bloktan oluşuyor olmaları ve üst üste getirilen parçalardan alana getirilebilmeleridir. Özellikle avangart yapılarda, daha şık ve estetik bir görünüm için dış cephelerde uygulandığı görülen poliüretan kolon modelleri, mimari bedeller arasında niteliği ve zenginliği temsil eden unsurlar olarak kabul görmektedir. Misal verilecek olursa, müstakil konutların ve villaların girişinde yer alan bu yapılar hem yapıyı daha azametli göstermekte hem de mimari açıdan kuvvetlendirerek taşıyıcı görevi üstlenmektedirler.

Kolonların mimaride kullanım süreçlerine bakılırsa; Antik Yunan ve Roma mimarisinde kullanılmaya başlandığı söylenebilir. Bu kolonlar kategorize edildiği takdirde; dor, ion, korinth, kompozit olarak değişik noktalara ufalamaktadırlar. Günümüzde gelinen noktada ise Decorgrup markası olarak bu poliüretan kolonları yarım oval, bütün oval, varaklı yarım oval ve varaklı bütün oval olarak imal süreci geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Planlama mevzusunda en zaferli olunacak kolon ana malzemesi poliüretandır. Bu nedenden dolayı isteğe göre koç başı, aslan başı, saray motifleri vb. unsurlar bu kolonların üzerine işlenerek değişik bir görüntü de oluşturulabilir. Bu mahsullerde poliüretan kolon başlıkları dışında daha ucuz ve kolay olan strafor malzemeler seçim edildiğinde, yakından bakılınca oldukça niteliksiz dinleyen ve yaratılmak istenen cafcaflı görüntüye hiç yakışmayacak kolaylıkla bir görüntü ortaya çıkmaktadır. 

Poliüretan Kolonlar Nerelerde Kullanılır? 

Yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere, genellikle müstakil konutların ve villaların ön girişlerine daha zengin bir görüntü yaratmak emeliyle kullanılan poliüretan kolonlar; kapalı alanlarda da düğün salonları, kına salonları, büyük otel salonları vb. alanlarda; kısacası büyük ve isminden laf ettirebilecek aktifliklerin yapıldığı alanlarda civarı daha da şık ve dikkat çekici hale getirmek için kullanıldığı söylenebilmektedir.

Poliüretan Malzemenin Verimleri Nelerdir?

Poliüretan kolon malzemesi, hiçbir biçimde nemden ya da yağıştan etkilenmez. Yapının üzerinde şişme, bozulma, çatlama gibi bir vaziyet oluşması mevzubahisi değildirnitelikli malzemeden üretildiği sürece. Aynı zamanda güneşten ve değişik ışık alımlarından dolayı renkte farklılık, kirletilme ya da sararma gibi gidişatların oluştuğu görülmez. Son olarak yangına karşı oldukça dayanıklı olduğu söylenebilen bu malzeme, alev alma gibi bir özelliği olmadığı için sıcağa direnç göstermektedir.

Poliüretan Kolonları buradan araştırabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.